coe
12 بهمن 1401 - 14:57

چگونه دومین دور اعتصاب‌های گسترده فرانسه را فلج می‌کند

دومین دور اعتصاب‌ها علیه طرح بازنشستگی امانوئل ماکرون سراسر فرانسه را در برگرفته و این کشور را فلج می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه تاگس شاو آلمان در گزارشی نوشت: اعتراضات علیه اصلاحات برنامه ریزی شده دولت در بخش بازنشستگی در فرانسه ادامه دارد. شرکت های حمل و نقل و مدارس اعتصاب کرده اند و شرکت های انرژی تولید برق را کاهش می دهند. در این شرایط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارد.

در دومین روز بزرگ اعتراضات علیه اصلاحات برنامه ریزی شده بازنشستگی، اعتصابات بخش بزرگی از زندگی عمومی در فرانسه را فلج کرد. قطارها، اتوبوس ها و پروازها در سراسر کشور لغو شدند و در بسیاری از مدارس درسی وجود نداشت.

کارمندان شرکت انرژی EDF در اعتراض به این اصلاحات تولید برق را کاهش دادند، اما این امر هنوز منجر به قطعی گسترده برق نشده است. بخش بزرگی از نیروی کار نیز کار خود را در پالایشگاه ها و انبارهای سوخت گروه انرژی TotalEnergies متوقف کردند.

تظاهرات علیه این اصلاحات در حدود 200 نقطه برنامه ریزی شده است. قرار است حدود 11000 نیروی امنیتی از شورش ها جلوگیری کنند که 4000 نفر فقط در پاریس مستقر شده اند.. فیلیپ مارتینز، رهبر اتحادیه CGT به شبکه های تلویزیونی BFMTV و RTL گفت: اگر نخست وزیر این پیام را نشنیده باشد، ما اکنون آن را با صدای بلندتر و با تعداد بیشتری بیان خواهیم کرد.

اتحادیه ها خواستار کنار گذاشتن برنامه افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 هستند. امانوئل مکرون شب قبل تاکید کرده بود که اصلاحات برای نجات نظام ضروری است. صندوق بازنشستگی در حال حاضر امتیاز مثبتی را نشان می دهد، اما طبق برآورد کارشناسان تا سال 2030 با کسری 14 میلیارد یورویی مواجه خواهد شد. ماکرون با اشاره به سایر کشورهای اتحادیه اروپا که سن بازنشستگی در آنها به طور قابل توجهی بالاتر است، گفت: بنابراین اصلاحات حتمی است.

بر اساس یک نظرسنجی که روز سه شنبه منتشر شد، محبوبیت مکرون در نتیجه بحث اصلاحات بازنشستگی پنج درصد کاهش یافت و به تنها 36 درصد رسید. بر اساس نظرسنجی موسسه Odoxa، تقریباً دو سوم جمعیت، دولت را مسئول اعتصابات و فلج شدن زندگی عمومی می دانند. برای ماکرون، اصلاحات بازنشستگی یکی از مهمترین پروژه های دوره دوم و آخر ریاست جمهوری اوست.

کارشناسان انتظار دارند که این جنبش اعتراضی گسترش یابد. در اولین تلاش برای اصلاحات در سال 2019، فرانسه طولانی ترین اعتصابات را از زمان اعتراضات دانشجویی در سال 1968 تجربه کرد . ریموند سوبی، کارشناس اجتماعی از روزنامه "Le Parisien" گفت: مستمری بگیران در تصور فرانسوی ها یک گاو مقدس هستند. آنها نمادی از کل سیستم اجتماعی هستند و بنابراین می توانند کاتالیزوری برای خشم باشند.

این اصلاحات علاوه بر افزایش سن بازنشستگی، افزایش حداقل مستمری به 1200 یورو را نیز شامل می شود. علاوه بر این، اشتغال سالمندان نیز باید ترویج شود. در اولین روز اعتراضات در 19 ژانویه، بیش از یک میلیون نفر به خیابان ها ریختند.

روزنامه تاگس شاو آلمان در گزارش دیگری نوشت: حق اعتصاب در فرانسه جایگاه ویژه ای دارد. حق اعتصاب از اواسط قرن نوزدهم در فرانسه وجود داشته است. اندکی پس از پایان جنگ جهانی دوم، حتی در مقدمه قانون اساسی آن زمان نیز گنجانده شد و تا به امروز دارای اعتبار مشروطه است.

در فرانسه هر کسی می تواند اعتصاب کند . به جز چند استثنا - مانند پلیس و ارتش - حتی کارمندان دولت نیز می توانند اعتصاب کنند. بسیاری از مردم فرانسه از اینکه کارمندان دولت در آلمان اجازه اعتصاب ندارند تعجب می کنند.

اکثریت فرانسوی‌ها هنوز از اعتراضات علیه بازنشستگی در سن 64 سالگی حمایت می‌کنند. بر اساس یک نظرسنجی که توسط ایستگاه تلویزیونی BFMTV انجام شد، 57 درصد از افراد مورد بررسی حتی اگر اعتراضات زندگی عمومی را تا حد زیادی فلج کند، آن را در شرایط فعلی قابل درک می دانند.

به نوشته روزنامه "اس ار اف" سوئیس آلمان، طرح اصلاحات از هم اکنون در کمیته مسئول اجتماعی مجلس شورای ملی در حال بررسی است و قرار است در جلسه عمومی از هفته آینده بررسی شود. با حمایت جمهوری‌خواهان محافظه‌کار، رئیس‌جمهور ماکرون امیدوار است که اکثریت در آنجا برای پروژه‌ای که احتمالاً بزرگ‌ترین پروژه دوره دوم ریاست‌جمهوری او است به دست آید، اما در میان آن‌ها ملاحظاتی وجود دارد.

در این گزارش آمده است: همچنین مشخص نیست که رویارویی بین دولت و اصناف در خیابان ها چگونه ادامه خواهد داشت. علاوه بر اعتراضات گسترده، رئیس جمهور و دولت او از اعتصابات طولانی مدت، به عنوان مثال در شرکت های حمل و نقل یا پالایشگاه ها، بیم دارند که این مسئله می تواند کشور را فلج کند. برخی از اتحادیه ها قبلاً از اعتصابات قابل تمدید صحبت کرده اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1012961